Wiele osób zastanawia się, co to jest Smart Home. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego, bo jakby nie było – w Polsce i wielu innych zakątkach świata to pojęcie dopiero raczkuje. Analitycy z firmy Statista Digital Market Outlook przewidują jednak, że do 2023 roku rozwiązania tego typu będą standardem w domach większości Europejczyków, do których zaliczają się też oczywiście Polacy. Przejdźmy jednak do rzeczy i odpowiedzmy sobie na tytułowe pytanie.

Co to jest Smart Home?

„Smart Home” to po polsku „Inteligentny dom”. Definicja tego terminu nie jest jednoznaczna, bo mogą się pod nią kryć zarówno skomplikowane procesy zarządzające całym budynkiem, jak i zwykłe urządzenia elektroniczne łączące się z Siecią, często pozwalające użytkownikowi na kontrolowanie ich za pomocą aplikacji. Do grona takich gadżetów zaliczają się m.in. żarówki, gniazdka elektryczne (Smart Plug), szczoteczki soniczne, telewizory Smart TV czy oczyszczacze powietrza. Na wymienienie wszystkich produktów z branży Smart Home nie starczyłoby nam czasu, więc nie ma sensu nawet próbować.

Co to jest Smart Home
Źródło grafiki: Pixabay.com

Za przykład urządzenia, które może wchodzić w skład Inteligentnego domu, weźmy wagę łazienkową Xiaomi Mi Smart Scale 2. Od zwykłej wagi różni się tym, że po sparowaniu jej ze smartfonem automatycznie przesyła pomiary do aplikacji Mi Fit, w której użytkownik może wygodnie śledzić swoje postępy. Nie dość, że nasze wyniki są zapisywane, to na ich podstawie program dodatkowo oblicza BMI, przedstawia porównanie z innymi osobami oraz sugeruje schudnięcie bądź przybranie na wadze. Mówiąc prościej – produkty z dopiskiem „Smart” w nazwie zazwyczaj potrafią znacznie więcej niż ich „zwykłe” odpowiedniki. Zostały stworzone po to, by ułatwiać życie.

Mamy nadzieje, że niniejszy tekst okazał się przydatny dla wszystkich, którzy dotychczas nie wiedzieli, co to jest Smart Home. Warto zapamiętać to pojęcie, bo wraz z upływem czasu z pewnością będzie zyskiwać na popularności.

Komentarze