Higiena jamy ustnej to niezwykle istotna sprawa, bo przestrzeganie jej zasad pomaga zachować zęby w dobrym stanie i tym samym ograniczać wizyty u dentysty. Powinni o tym wiedzieć nie tylko dorośli, a także dzieci, u których warto wyrabiać dobre nawyki już od najmłodszych lat. Dlatego też tematem niniejszego artykułu jest szczoteczka soniczna dla dzieci, bo jak wiadomo – zwykła nigdy nie będzie tak samo skuteczna. Przyjrzymy się najlepszym modelom i doradzimy, które wybrać. Co prawda tego typu gadżety kosztują zauważalnie więcej niż ich manualne odpowiedniki, jednak będą to dobrze wydane pieniądze. Zakup można potraktować jako swoistą inwestycję w swoją pociechę.

Jak działa szczoteczka soniczna i dlaczego jest lepsza od zwykłej?

Mechanizm działania szczoteczki sonicznej jest bardzo prosty. Otóż wytwarza ona fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włosiu, wprawiając w ruch cząsteczki śliny z pastą. Następnie powstają mikrobąbelki, które docierają do zębów i delikatnym sposobem usuwają z nich płytkę nazębną oraz różnego rodzaju bakterie. Czyszczą także przestrzenie międzyzębowe, do których nie sięga włosie szczoteczki.

W porównaniu do szczoteczek manualnych, szczoteczki soniczne mniej ścierają znajdujące się na zębach substancje naturalne. Ponadto łagodniej traktują dziąsła i są o wiele dokładniejsze za sprawą kilkudziesięciu tysięcy drgań, które wykonują w ciągu minuty. W przypadku zwykłej szczoteczki wspomniane drgania wytwarza sam użytkownik, więc ich liczba nie jest w stanie nawet odrobinę zbliżyć się do wyniku osiąganego przez soniczną.

Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci – 4 modele warte uwagi

Skoro wiemy już, jak działa szczoteczka soniczna, przejdźmy do sedna niniejszego poradnika i skupmy się na wartych uwagi modelach dla dzieci w konkretnym wieku. Na pierwszy ogień idzie propozycja od Philipsa.

Philips Sonicare For Kids

Szczoteczka soniczna dla dzieci Philips Sonicare For Kids
Szczoteczka soniczna dla dzieci Philips Sonicare For Kids

Philips Sonicare For Kids to szczoteczka soniczna dla dzieci w wieku od lat 3 i od lat 7. W zestawie znajdziemy końcówki w dwóch rozmiarach (S, L) i aż 8 kolorowych naklejek, dzięki którym pociecha będzie mogła dostosować szczoteczkę do swoich upodobań. Ponadto Philips wyposażył swój produkt w rozwiązanie KidTimer, które przez 90 dni stopniowo wydłuża czas szczotkowania aż do osiągnięcia zalecanych przez dentystów 2 minut. Na pokładzie jest też funkcja KidPacer odpowiadająca za odtwarzanie wesołej melodii mającej charakter przypomnienia o konieczności przejścia do kolejnej części jamy ustnej. Jakby tego było mało, po sparowaniu urządzenia z aplikacją na smartfona dziecko może uzyskać dostęp do edukacyjnej gry, która wytłumaczy mu zasady poprawnego mycia zębów i zapewni motywację do kolejnego szczotkowania.

Jeśli chodzi o aspekty techniczne, to Philips Sonicare For Kids wykonuje aż 62000 drgań na minutę, a na jednym ładowaniu działa do 3 tygodni, gdy czyści się zęby 2 razy dziennie po 2 minuty. Szczoteczka posiada także dwa tryby szczotkowania – wolniejszy przeznaczony dla młodszych dzieci i szybszy stworzony z myślą o tych nieco starszych. Wymienne główki są łatwo dostępne w sklepach, a zestaw składający się z 2 sztuk można kupić już za niecałe 50 złotych.

Parametry Philips Sonicare For Kids w skrócie:

 • Dla kogo: dla dzieci od lat 3 i od lat 7
 • Liczba drgań na minutę: 62000
 • Aplikacja: tak
 • Wodoszczelność: tak (IPX7)
 • Czas działania na jednym ładowaniu: do 21 dni
 • Cena wymiennych główek: ~ 50 zł za 2 sztuki
 • Wyróżnia się: funkcjami KidTimer i KidPacer
 • Cena szczoteczki: 150 – 180 zł

Xiaomi Soocas C1

Szczoteczka soniczna dla dzieci Xiaomi Soocas C1
Szczoteczka soniczna dla dzieci Xiaomi Soocas C1

Xiaomi Soocas C1 to szczoteczka soniczna dla dzieci, które skończyły 4 lata. W zestawie z urządzeniem można znaleźć dwie nakładki i zestaw różnorodnych naklejek. Ciekawym rozwiązaniem w produkcie Xiaomi jest funkcja Timely Pressure Induction, która automatycznie zmniejszy moc pracy i zmieni kolor diody na czerwony, gdy dziecko będzie zbyt mocno dociskać główkę szczoteczki do dziąseł. Soocas C1 posiada też dwa tryby szczotkowana – lekki dla młodszych pociech i mocniejszy dla tych odrobinę starszych. Rzecz jasna urządzenie można sparować ze smartfonem, co pozwoli na uzyskanie dostępu do aplikacji uczącej prawidłowego szczotkowania i pomagającej w wyrabianiu zdrowych nawyków.

Xiaomi Soocas C1 wykonuje 37200 drgań na minutę. To zauważalnie mniej niż opisany wyżej Philips Sonicare For Kids, co oczywiście nie oznacza, że szczoteczki Chińczyków nie warto brać pod uwagę. Na jednym ładowaniu sprzęt działa nawet do 25 dni. Wymienne końcówki są dostępne w kilku polskich sklepach w cenie około 50 złotych za 2 sztuki.

Parametry Xiaomi Soocas C1 w skrócie:

 • Dla kogo: dla dzieci od lat 4
 • Liczba drgań na minutę: 37200
 • Aplikacja: tak
 • Wodoszczelność: tak (IPX7)
 • Czas działania na jednym ładowaniu: do 25 dni
 • Cena wymiennych główek: ~ 50 zł za 2 sztuki
 • Wyróżnia się: funkcją Timely Pressure Induction
 • Cena szczoteczki: 130 – 150 zł

Brush Baby Babysonic Pro

Szczoteczka soniczna dla dzieci Brush Baby Babysonic Pro
Szczoteczka soniczna dla dzieci Brush Baby Babysonic Pro

Brush Baby Babysonic Pro to najtańsza szczoteczka soniczna dla dzieci z dzisiejszego zestawienia, przeznaczona dla pociech w wieku do 3 lat. W zestawie znajdziemy dwie końcówki czyszczące, z których każda jest kierowana dla innej kategorii wiekowej (0-18 i 18-36 miesięcy). Sprzęt wyróżnia zastosowanie włosia Du Pont, które niepodrażania delikatnych dziąseł dzieci, oraz 30-sekundowy interwał, będący informacją o konieczności przejścia do kolejnego fragmentu łuku zębowego. Szczoteczka wyłącza się automatycznie po upływie 2 minut, jej główka jest podświetlana, a rączka została pokryta specjalną gumą zapobiegającą wyślizganiu się z ręki.

Brush Baby Babysonic Pro wykonuje 16000 drgań na minutę, co jest wartością optymalną dla dzieci w wieku do 3 lat. Niestety szczoteczki nie sparujemy z aplikacją, bo producent jej po prostu nie oferuje. Ten model jest zasilany bateriami AAA, co dla niektórych z pewnością będzie plusem. Wymienne końcówki są łatwo dostępne w sklepach. 2 sztuki można kupić już za około 20 złotych.

Parametry Brush Baby Babysonic Pro w skrócie:

 • Dla kogo: dla dzieci do lat 3
 • Liczba drgań na minutę: 16000
 • Aplikacja: nie
 • Wodoszczelność: tak (2 uszczelki chroniące przed zalaniem)
 • Czas działania na jednym ładowaniu: nie dotyczy
 • Cena wymiennych główek: ~ 20 zł za 2 sztuki
 • Wyróżnia się: funkcją 30-sekundowego interwału i niską ceną
 • Cena szczoteczki: 50 – 60 zł

Smilesonic Kids

Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids
Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids

Smilesonic Kids to ostatnia warta uwagi szczoteczka soniczna dla dzieci, stworzona z myślą o szkrabach od 3 roku życia. Do zestawu producent dołączył dwie wymienne końcówki oraz ładowarkę indukcyjną. Sprzęt oferuje dwa tryby czyszczenia: Clean i Sensitive. Pierwszy można uznać za tradycyjny – przy 62000 drganiach na minutę usuwa z mlecznych zębów osad oraz codzienne bakterie. Drugi z kolei jest nieco delikatniejszy i przeznaczony dla młodszych dzieci oraz tych z wrażliwszymi zębami lub dziąsłami. Podczas jego wykorzystywania szczoteczka osiąga maksymalnie 52000 drgań na minutę. Smilesonic Kids wyłącza się automatycznie po 2 minutach szczotkowania, a ponadto co 30 sekund informuje dziecko, by przejść do mycia kolejnego obszaru jamy ustnej.

Niestety urządzenia nie można sparować z aplikacją, ale za to wyposażono je w naprawdę wydajną baterię, bo w trybie Sensitive może działać na jednym ładowaniu nawet do 2 miesięcy. Wymienne końcówki są dostępne w kilku sklepach. Zestaw składający się z 2 sztuk można kupić już za niecałe 40 zł.

Parametry Smilesonic Kids w skrócie:

 • Dla kogo: dla dzieci od lat 3
 • Liczba drgań na minutę: 52000 – 62000
 • Aplikacja: nie
 • Wodoszczelność: tak (IPX7)
 • Czas działania na jednym ładowaniu: do 2 miesięcy
 • Cena wymiennych główek: ~ 40 zł za 2 sztuki
 • Wyróżnia się: bardzo wydajną baterią
 • Cena szczoteczki: 180 – 200 zł

Kup szczoteczkę soniczną Smilesonic Kids

Szczoteczka soniczna dla dzieci – nasz wybór i podsumowanie

Kupno odpowiedniego urządzenia nie jest prostym zadaniem, bo na rynku można znaleźć wiele modeli. W niniejszym tekście zawęziliśmy wybór do tych, które można uznać za najlepsze. Niemniej jednak naszym „numerem 1” jest bezapelacyjnie Philips Sonicare For Kids. Choć nie jest to najtańsza szczoteczka soniczna dla dzieci, tak oferuje po prostu najwięcej ze wszystkich opisanych tu produktów.

Szczoteczka soniczna dla dzieci Philips Sonicare For Kids
Szczoteczka soniczna dla dzieci Philips Sonicare For Kids

Ma kapitalne funkcje, a w dodatku wymienne główki są dostępne w bardzo wielu sklepach. Propozycja Philipsa łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy modeli z niniejszego zestawienia.

Nie istnieje perfekcyjna szczoteczka soniczna dla dzieci, która przypasowałaby wszystkim rodzicom. Choć naszym zdaniem do ideału najbliżej produktowi Philipsa, tak niekoniecznie trzeba się na niego zdecydować – wybór powinien być podyktowany własnymi preferencjami. Nie każdy potrzebuje przecież aplikacji czy ładowarki indukcyjnej.

Zobacz także: Co to jest Smart Home?

Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało zadawajcie je w komentarzach. Postaramy się pomóc.

Komentarze